رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد: برای آزادسازی سهام عدالت باید موانع فعلی برطرف شود تا خریدوفروش آن از سوی مشمولان به سهولت صورت بگیرد. " />
کد خبر : 82994
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 30 می 2019 - 20:20
51 views

موانع آزادسازی سهام عدالت باید برطرف شود

موانع آزادسازی سهام عدالت باید برطرف شود

رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد: برای آزادسازی سهام عدالت باید موانع فعلی برطرف شود تا خریدوفروش آن از سوی مشمولان به سهولت صورت بگیرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از خانه ملت، «میر علیاشرف عبدالله پوریحسینی» درباره موانع آزادسازی سهام عدالت، گفت: بر اساس قانون موجود برای آزادسازی سهام عدالت در وهله نخست باید سهام شرکتهای سرمایهپذیر به شرکتهای سرمایهگذار استانی واگذار و سپس سهام شرکتهای استانی به مردم واگذار شود.

وی افزود: پیش از سال ۹۴ نیز موضوعاتی مانند واگذاری سهام عدالت به مردم موردبررسی قرار گرفت؛ و کارشناسان مجلس و دولت به این نتیجه رسیدند که واگذاری سهام عدالت به مردم نشدنی است یعنی واگذاری سهام شرکتهای سرمایهپذیر به شرکتهای سهامی عام و خاص و پسازآن، واگذاری این سهام به مشمولان نقض غرض بوده و نشدنی است.

رئیس سازمان خصوصیسازی اظهار کرد: ازآنجاییکه روش فوق عملی نشد، ETF صندوقهای قابل معامله در بورس بهعنوان روش جایگزین مطرح و استفاده از ETF مبنای لایحه ساماندهی سهام عدالت شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: پس از بررسی لایحه ساماندهی سهام عدالت در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس مقرر شد؛ سهام عدالت بهصورت ETF واگذار نشود و بهصورت مستقیم به مشمولان واگذار شود.

وی با بیان اینکه سازمان خصوصیسازی مجری قانون است، گفت: در واگذاری سهام عدالت باید به شرکتهای سرمایهپذیر توجه ویژهای شود چراکه این شرکتها جزء بهترینها هستند و ۴۰ یا ۳۰ درصد سهام آنها به سهام عدالت دادهشده، بنابراین اگر فردی بهصورت واحد در این شرکتها این بخش از سهام را اداره نکند شرکت آسیبدیده و نقض غرض میشود.

پوریحسینی ادامه داد: شرکتهای سرمایهپذیر باید توسط غیردولتیها اداره شوند، کاری که تا به امروز انجامنشده است.

رئیس سازمان خصوصیسازی تصریح کرد: درصورتیکه سهام عدالت به مردم واگذار شود دو اتفاق بد رخ میدهد؛ نخست آنکه در صورت واگذاری سهام ۴۰ درصدی شرکتهای سرمایهپذیر میان ۴۰ میلیون نفر، ممکن است تکتک افراد برای فروش مراجعه کنند، درنتیجه سهام آنها ارزان میشود. دومین آسیب این است که زمانی که عرضه سهام بیش از تقاضا باشد ارزش آن افت شدیدی پیدا میکند.

وی ادامه داد: درصورتیکه پس از واگذاری سهام عدالت به مردم، ۴۰ میلیون نفر برای عرضه سهام مراجعه کنند ارزش سهام عدالت برای افرادی که دارای یکمیلیون تومان سهم هستند «ارزش سهام عدالت آنها حدود ۴ میلیون تومان است» به یکدهم قیمت سقوط میکند و این بدترین اتفاقی است که در این زمینه رخ میدهد.

پوریحسینی با بیان اینکه استفاده از ETF برای واگذاری سهام عدالت بهمنظور صیانت از منافع ملی است، اظهار کرد: واگذاری سهام عدالت به مشمولان باید براثر تدابیر ویژهای صورت گیرد تا از کاهش ارزش سهام جلوگیری شود.

رئیس سازمان خصوصیسازی ادامه داد: هیچ شرکتی نمیتواند سهام خود را خریداری کند اما در ETF این امر محقق میشود یعنی ETF میتواند یونیتهای خود را جمعآوری کند. بهطور مثال ممکن است در یک ETF سهام ۴ شرکت وجود داشته باشد که به استناد این ۴ شرکت به میلیونها نفر یونیت داده میشود زمانی که مردم برای فروش یونیتهای خود مراجعه میکنند بازار گردان بهصورت محدود این کار را انجام میدهد اما درصورتیکه این مقدار از حد معمول عبور کند، ETF سهام اصطلاحاً تودلی خود را بهصورت بلوکی و با قیمت مناسب میفروشد و پول آن را صرف باطل کردن یونیتها میکند، (یونیتها را از مردم خریداری میکند). این فرآیند خاص صندوقها است به همین دلیل ما با هر شرکت سهامی که واسط میان سرمایهپذیر و مردم است مخالف هستیم، اما با صندوق موافقیم.

پوریحسینی با بیان اینکه مجلس تدابیر ویژهای برای واگذاری سهام عدالت در نظر گرفته است، گفت: هر روشی که برای واگذاری سهام عدالت انتخاب شود دارای نقاط مثبت و منفی است و باید برای انتخاب روش درست ارزیابیهای مناسبی صورت گیرد.

رئیس سازمان خصوصیسازی با اشاره به مشکلات استفاده از ETF در واگذاریها اظهار کرد: شاکله اولیه ETF دولتی است و که این امر یکی از مشکلات این، استفاده از ETF است چراکه باید دید میتوان دولت را از این صندوقها پس از چند سال حذف کرد.

انتهای پیام/۴۱۲۹/پ


منبع :: موانع آزادسازی سهام عدالت باید برطرف شود

اخبار جدید   لایحه ساماندهی سهام عدالت زودتر در مجلس تعیین تکلیف شود
0/5 (0 نقد و بررسی)


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.