سازمان امور مالیاتی، مالیات مقطوع عملکرد سال ۹۷ دریافت‌کنندگان سکه از بانک مرکزی را ابلاغ کرد. " />
کد خبر : 83110
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 ژوئن 2019 - 20:05
55 views

مالیات ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزارتومانی برای خریداران سکه

مالیات ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزارتومانی برای خریداران سکه

سازمان امور مالیاتی، مالیات مقطوع عملکرد سال ۹۷ دریافت‌کنندگان سکه از بانک مرکزی را ابلاغ کرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از ایبنا، سازمان امور مالیاتی در بخشنامهای به سازمانامور مالیاتی شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالیاتی موضوع مالیات مقطوع عملکرد سال ۹۷ دریافتکنندگان سکه از بانک مرکزی را ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است: با توجه به مفاد مواد یک و ۹۳ قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱ تیرماه ۹۷ و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مذکور و بهمنظور تکریم مؤدیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال ۹۷ دریافتکنندگان سکه از بانک مرکزی، به شرح ذیل مقرر میشود:

الف- مشمولین تبصره ماده ۱۰۰:

کلیه خریداران سکه که در سال ۹۷ نسبت به دریافت حداکثر ۲۰۰ سکه از سیستم بانکی اقدام نمودهاند مشمول این دستورالعمل بوده و از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون صدرالاشاره و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف هستند.

ب- نحوه تعیین مالیات مقطوع و پرداخت آن:

نسبت به خریداران سکه که طی سال ۹۷ سکه خود را دریافت کردهاند:

۱. تا ۲۰ سکه دریافتی مشمول مالیات نمیباشد.

۲. نسبت به مازاد ۲۰ سکه تا میزان ۶۰ سکه به ازای هر سکه یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع.

۳. نسبت به مازاد ۶۰ سکه تا میزان ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲ میلیون ریال مالیات مقطوع.

۴. نسبت به مازاد ۱۰۰ سکه تا میزان ۲۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع.

تبصره ۱: مؤدیان ردیف یک بند ب فوق نیازی به ثبتنام و تشکیل پرونده مالیاتی نخواهند داشت.

تبصره ۲: مؤدیان موضوع این دستورالعمل میبایست برای پرداخت مالیات مربوط به سامانه عملیات الکترونیکی مؤدیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه کنند.

ج- سایر موارد:

۱. در خصوص مؤدیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را بهصورت یکجا در خردادماه ۹۸ ندارند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا ۴ ماه بهصورت مساوی تقسیط میگردد. عدم پرداخت بهموقع مالیات و یا در صورت تقسیط، عدم پرداخت اقساط در سررسیدهای مقرر مشمول جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیاتهای مستقیم از پایان خردادماه ۹۸ خواهد بود.

۲. چنانچه مؤدیان مشمول این دستورالعمل نسبت به مالیات تعیین شده صرفاً از حیث عدم فروش سکههای دریافتی معترض باشند، میتوانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد کنند.

۳. اشخاصی که در سال ۹۷ بیش از ۲۰۰ سکه دریافت نمودهاند مشمول این دستورالعمل نبوده و میبایست اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را در موعد مقرر قانونی تسلیم کنند. ادارات کل امور مالیاتی ترتیبی اتخاذ نمایند تا رسیدگی و مطالبه مالیات این اشخاص (اعم از اشخاصی که نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی اقدام نموده و همچنین اشخاصی که از تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی خودداری نمودهاند) حداکثر تا پایان سال جاری انجام شود.

۴. صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده یا مجوز صادره از سوی مراجع ذیربط به شغل مرتبط با خریدوفروش سکه اشتغال دارند مشمول این دستورالعمل نمیباشند و مکلف هستند نسبت به تنظیم اظهارنامه مالیاتی شغلی خود اقدام کنند.

۵

اخبار جدید   شیوه نامه رسیدگی مالیاتی به خریدهای ارزی ابلاغ شد

انتهای پیام/۴۱۲۹/۴۰۸۳/


منبع :: مالیات ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزارتومانی برای خریداران سکه

0/5 (0 نقد و بررسی)


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.