کد خبر : 84919
تاریخ انتشار : دوشنبه 11 می 2020 - 13:43
7 views

روش ثبت نام جدید در نظام مالیات ارزش افزوده معین شد

روش ثبت نام جدید در نظام مالیات ارزش افزوده معین شد

رئیس سازمان امور مالیاتی شرایط و نحوه ثبت نام جدید در نظام مالیات بر ارزش افزوده را ابلاغ کرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، روز گذشته گواهی ثبت مالیات بر ارزش افزوده و مراحل آن در وزارت اقتصاد به منظور تسهیل کسب و کار حذف شد و همچنین دریافت کد اقتصادی از ۷۲.۵ روز به ۲۲.۵ روز کاهش یافت. بر همین اساس با ابلاغ این موضوع از سوی وزیر اقتصاد به سازمان مالیاتی، شرایط و نحوه ثبت نام در نظام مالیات ارزش افزوده از سوی امید علی پارسا رئیس سازمان مالیاتی ابلاغ شد.

پارسا در نامه‌ای مورخ ۲۱ اردیبهشت سال جاری به ادارات مالیاتی آورده است: در راستای ماده (۱۸) قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوع چگونگی ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، نظر به اینکه برابر اطلاعات واصله، شرایط و فرآیند ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده برای برخی از مودیان محترم مالیاتی با مشکلاتی همراه بوده است، لذا به منظور تکریم مودیان و تسریع و تسهیل شرایط و فرآیند ثبت نام، مقرر می‌دارد:

اخبار جدید   آمادگی ایران برای واگذاری۵۰میلیارد دلارپروژه زیربنایی به خارجی‌ها

۱- شرایط ثبت نام در مالیات بر ارزش افزوده

۱ – ۱ – ثبت نام مودی در سامانه ثبت نام نظام مالیاتی

۲ – ۱- انتخاب گزینه مشمولیت در نظام مالیات بر ارزش افزوده در سامانه مذکور

۲- در مواردی که حسب اطلاعات واصله از مراجع ذی ربط تاسیس با صدور مجوز فعالیت، نسبت به ثبت نام مودی در نظام مالیاتی اقدام می‌شود، در صورتی که با توجه به نوع فعالیت و با توجه به فراخوان‌های انجام شده برای اشخاص مشمول مالیات بر ارزش افزوده امکان ثبت نام مودی بصورت سیستمی در نظام مالیات بر ارزش افزوده وجود داشته باشد، نسبت به ثبت نام مودی اقدام خواهد شد. در غیر این صورت (در صورت عدم انجام ثبت نام سیستمی ارزش افزوده) ضمن اطلاع رسانی به مودی به نحو مقتضی مکاتبه، ارسال پیامک یا از طریق کارپوشه سامانه مودیان حسب مورد) از مودی درخواست می‌شود در صورت مشمولیت در نظام مالیات بر ارزش افزوده با توجه به فراخوان‌های انجام شده، با مراجعه به نشانی اعلام شده نسبت به انتخاب گزینه مشمولیت در نظام مالیات بر ارزش افزوده اقدام تا ثبت نام مودی در نظام مالیات بر ارزش افزوده به صورت سیستمی تکمیل گردد.

اخبار جدید   تفکیک اعتبارات بودجه بر مبنای دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مقایسه معناداری نیست

۳- در مواردی که علی رغم مشمولیت مودی امکان ثبت نام سیستمی مودی در نظام مالیات بر ارزش افزوده فراهم نبوده و مودی نیز نسبت به ثبت نام در این نظام اقدام نماید، ادارات امور مالیاتی موظفند با توجه به نوع فعالیت و سابقه فعالیت مودی در پرونده عملکرد و فراخوان‌های انجام شده نسبت به ثبت نام مودی اقدام و مراتب ثبت نام مودی را به نحو مقتضی (مکاتبه، ارسال پیامک یا از طریق کار پوشه سامانه مودیان حسب مورد) اطلاع رسانی و تکالیف قانونی وی را یادآوری نمایند.

اخبار جدید   پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکننده ادامه نمی‌یابد/ ۲ روش پرداخت یارانه کالا‌های اساسی

۴- مودیان می‌توانند با مراجعه به نشانی www.evat.ir بخش ” ثبت نام” گزینه ” ثبت نام ” از وضعیت ثبت نام خود اطلاع حاصل نمایند.

۵- کارفرمایان، خریداران کالا و خدمات و فعالان اقتصادی می‌توانند با مراجعه به نشانی www.evat.ir در صفحه اصلی سامانه با انتخاب گزینه “بررسی ثبت نام مودیان مالیات بر ارزش افزوده” از ثبت نام مودیان در سامانه کسب اطلاع نمایند.

۶- معاونت فناوری‌های مالیاتی موظف است با هماهنگی معاونت در آمد‌های مالیاتی ترتیبات لازم برای اجرای این دستورالعمل را بعمل آورد.

۷- از تاریخ لازم الاجرا شدن این دستور العمل، ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده کفایت داشته و نیازی به صدور گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده نمی‌باشد و ثبت نام‌های قبلی بعنوان ثبت نام قطعی تلقی می‌گردد. ضمنا دستورالعمل شماره ۲۶۰/۲۷۲۹/د مورخ ۱۳۹۸/۶/۱۱ لغو می‌گردد.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.