کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ورود افراد برای حفظ ارزش پولشان گفت: حقوقی‌ها توانستند با حمایت از سرمایه‌گذاران خرد آنها را برای ورود به این بازار تشویق کنند. " />
کد خبر : 83108
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 ژوئن 2019 - 20:05
48 views

تشویق سرمایه‌گذاران خرد موجب رشد بورس شد

تشویق سرمایه‌گذاران خرد موجب رشد بورس شد

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ورود افراد برای حفظ ارزش پولشان گفت: حقوقی‌ها توانستند با حمایت از سرمایه‌گذاران خرد آنها را برای ورود به این بازار تشویق کنند.

محمدحسن تسلیمی در گفتگو با خبرنگار حوزه بورس گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، درباره روند بازار سرمایه از ابتدای سال جدید گفت: از اوایل برج ۱۰ سال ۹۷ تا نهایت رشد شاخص در تاریخ ۱۴ اردیبهشت سال ۹۸ بود و شاخص در حدود ۴۵٫۳ درصد رشد کرد که علت عمده آن رشد نرخ ارز و بهتبع آن افزایش سودآوری شرکتهای ارزآور در گزارشهای ماهانه و همچنین رشد گروههایی که انتظار افزایش سرمایه از دارایی و تسعیر داراییهای ارزی از آنها میرفت بود.

وی با اشاره به اینکه ارز به صورتهای متفاوت دیگر بر اساس نوع شرکت (صادراتی، عرضه محصولات در بورس کالا و…) بر آنها تأثیرگذار است، ادامه داد: تسعیر ارز در صورتهای مالی شرکتها بر اساس نرخ نیمایی انجام میپذیرد که نهایتاً با رشد ارز در بازار آزاد و همراهی دولت با بالا بردن نرخ سامانه مذکور منجر به برآوردهای سودهای عملیاتی (برای صادراتیها) و غیرعملیاتی برای سایر شرکتها (دارندگان ذخایر ارزی) شد، میانگین نرخ هفتگی سامانه نیما برای دلار ۱۰ هزار و ۷۲۰ تومان است که با ۸ هزار و ۷۰۰ تا ۹ هزار و ۱۰۰ تومان در نظر گرفتهشده برای شرکتها برای سال ۹۷ تفاوت بیش از ۲۰ درصدی دارد.

اخبار جدید   افزایش 60 تا 70 هزارتومانی قیمت هر مثقال طلا

کارشناس بازار سرمایه افزود: از طرف دیگر در فرمول قیمتِ پایه محصولات پلیمری و پتروشیمی در بورس کالا نیز از دلار نیمایی استفاده میشود که رشد این متغیر منجر به افزایش فروش ریالی شرکتهایی که در آن عرضه دارند نظیر شرکتهای ملی مس، فولاد مبارکه و پتروشیمی جم و غدیر میشود.

اخبار جدید   زمان اتمام کار در سال جاری و بازگشایی بورس در سال 98 چه روزی است؟

تسلیمی توضیح داد: همچنین با رشد ارز شاهد اوجگیری تورم بودیم بهطوریکه تورم نقطهبهنقطه از دی با مقدار ۳۹٫۶ درصد به ۵۲٫۱ درصد در پایان اردیبهشتماه رسید.

وی اذعان کرد: این افزایش تورم در جامعه و اعتقاد دولتیها به بازار باز و آزاد، منجر به گرفتن مجوزهای افزایش قیمت واحدهای تولیدی (با یکفاز تأخیر نسبت به تورم) و رشد قیمتی سهام شرکتها شد. بهطوریکه آخرین مجوزهای افزایش قیمت را میتوان در گروه روانکارها بررسی و مشاهده کرد.

اخبار جدید   واگذاری بلوکی خودروسازان 20 درصد بالای قیمت تابلو انجام می‌شود

از دیگر سو انتظارات تورمی از سوی سرمایهگذاران برای سال ۹۸ نیز عامل دیگری بود تا افراد برای حفظ ارزش پول خود هم که شده وارد این بازار شوند و به خرید سهام شرکتها روی بیاورند، در ادامه با حمایتهای سهامداران حقوقی نیز در ابتدا و میانه رشد بازار، حقوقیها توانستند که سرمایهگذاران خرد را برای ورود به این بازار تشویق کنند.

انتهای پیام/۴۰۹۲/۴۰۸۳/پ


منبع :: تشویق سرمایه‌گذاران خرد موجب رشد بورس شد

0/5 (0 نقد و بررسی)


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.