کارشناس بازار سرمایه درباره مزایای بازار آتی زعفران گفت: بازار آتی امکان کسب سود بدون ریسک را نیز برای معامله‌گران فراهم می‌کند. " />
کد خبر : 82932
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 می 2019 - 20:34
71 views

بازار آتی زعفران امکان کسب سود بدون ریسک را فراهم می‌کند

بازار آتی زعفران امکان کسب سود بدون ریسک را فراهم می‌کند

کارشناس بازار سرمایه درباره مزایای بازار آتی زعفران گفت: بازار آتی امکان کسب سود بدون ریسک را نیز برای معامله‌گران فراهم می‌کند.

الهه کمالی در گفتگو با خبرنگار حوزه بورس گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، درباره بازار آتی زعفران گفت: ایران اصلیترین تولیدکننده زعفران در جهان است بهطوریکه بیش از ۹۰ درصد زعفران مصرفی دنیا در ایران تولید میشود. در سالیان متمادی واسطهها زعفران را از کشاورزان خریداری کرده و عمدتاً به کشورهای امارات و اسپانیا صادر میکردند. در این میان عدم شفافیت در قیمتگذاری و نبود مرجع مطمئن قیمت باعث کاهش سود حاصل برای کشاورزان میشد.

وی ادامه داد: قراردادهای آتی از ابتدای پیدایش باهدف پوشش ریسک تولیدکنندگان و مصرفکنندگان کالاهای کشاورزی طراحی شدند. قرارداد آتی قراردادی است که در آن (خریدار-فروشنده) تعهد میکند، در سررسیدی مشخص، دارایی پایه استاندار را در قیمتی توافقی و معین (بخرد-بفروشد).

کارشناس بازار سرمایه افزود: بورس کالای ایران بهمنظور پوشش ریسک حاصل از نوسانات قیمت و شفافیت قیمتگذاری در خردادماه ۹۷ بستر اجرای معاملات آتی زعفران را فراهم کرد. تقاضا برای زعفران نیز مانند هر کالای کشاورزی دیگر به فصل برداشت محصول و میزان عرضه بستگی دارد. بازار آتی این امکان را برای کشاورزان فراهم میکند که بهطور مستقیم و در قیمت قطعی محصول خود را به خریداران عرضه کنند.

اخبار جدید   بازار با قرارداد آتی سبد سهام منطقی‌تر می‌شود

کارشناس بازار آتی تصریح کرد: پس از تعطیلی بازار آتی سکه معاملهگران ریسکپذیر جذب بازار آتی زعفران شدند. حجم بالای معاملات، هزینه معاملاتی پایین نسبت به بازار سهام و اهرم دار بودن بازار آتی ازجمله دلایل حضور نوسانگیران در این بازار است. در حال حاضر با توجه به قیمت زعفران در بازار فیزیکی و وجه تضمین لازم برای اخذ موقعیت معاملاتی، اهرم آتی زعفران حدود ۳ است.

کمالی درباره قیمت زعفران در بازار آتی زعفران گفت: در ابتدای فرودین امسال قیمت هر گرم زعفران نگین گواهی فیزیکی ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان بود که اکنون به ۱۵ هزار تومان میرسد.

وی ادامه داد: به عبارتی از ابتدای سال جاری تاکنون زعفران فیزیکی رشد ۳۰ درصدی قیمت را تجربه کرده است. این افزایش قیمت میتواند ناشی از رشد تورم، افزایش قیمت دلار، افزایش تقاضا در کشورهای حاشیه خلیجفارس با توجه به شروع ماه مبارک رمضان باشد. از طرفی فصل برداشت زعفران پاییز و زمستان است و معمولاً همهساله در نیمه اول سال عرضه زعفران کاهش مییابد.

اخبار جدید   تامین مالی در بازار مشتقه بورس انرژی به ارزش 42،000 میلیارد ریال

کارشناس بازار سرمایه افزود: افزایش نوسانات قیمتی زعفران موجب افزایش حجم معاملات در هفتههای اخیر بازار آتی شده است. با توجه به اهرم دار بودن بازار آتی نسبت به دارایی پایه (زعفران نگین و پوشال) با اخذ موقعیت خرید در این مدت سودی بهمراتب بیشتر از بازار فیزیکی عاید معاملهگران آتی شد. ازآنجاییکه بازار آتی بازار دوطرفه است معاملهگر میتواند در ریزشهای بازار نیز با اخذ موقعیت فروش سود کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر معاملات آتی زعفران در دو سررسید تحویل خرداد و تیر جریان دارد. فاصلهٔ بین سررسیدها یک ماه است و انتظار میرود بهزودی سررسید جدید بازگشایی شود.

اخبار جدید   خودرویی‌های بورس در کانون توجه سهامداران/ نفتی‌ها به حاشیه رفتند

کارشناس بازار آتی زعفران گفت: علاوه بر نوسان گیران و خریداران و فروشندگان واقعی زعفران بازار آتی، امکان کسب سود بدون ریسک را نیز برای معاملهگران فراهم میکند. آربیتراژ به معنی بهره گرفتن از تفاوت قیمت در چند بازار است. آربیتراژگران در بازار زعفران میتوانند با خرید گواهی سپرده زعفران نگین بورس کالا و اخذ موقعیت فروش در بازار آتی زعفران کسب سود کنند. بازده آربیتراژ در بازار زعفران چیزی حدود ماهانه ۳ تا ۶ درصد است. روند معاملات نشان میدهد برخی از تأمین سرمایهها و شرکتهای سرمایهگذاری آربیتراژ زعفران را در سبد سرمایهگذاری خود قرار دادهاند.

انتهای پیام/۴۰۹۲/۴۰۸۳/


منبع :: بازار آتی زعفران امکان کسب سود بدون ریسک را فراهم می‌کند

0/5 (0 نقد و بررسی)


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.