کد خبر : 84685
تاریخ انتشار : دوشنبه 14 اکتبر 2019 - 14:26
23 views

اشتغال ناقص ۸.۸ درصدی شاغلان در تابستان / نصف فرصت‌های شغلی را بخش خدمات تامین کرد

اشتغال ناقص ۸.۸ درصدی شاغلان در تابستان / نصف فرصت‌های شغلی را بخش خدمات تامین کرد

بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ساله و بیشتر نشان می‌دهد که در تابستان ۱۳۹۸، ۸.۸درصد جمعیت شاغل، به‌دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدانکردن کار با ساعت بیشتر و…) کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، با توجه به نتایج این طرح، نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر در فصل تابستان، نیز نسبت به فصل مشابه سال قبل (تابستان ۹۷)، ۰.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بررسی سهم اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد. بخش خدمات با ۴۹.۱ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۲.۰ درصد و بخش کشاورزی با ۱۹.۰ درصد قرار دارند.

سهم شاغلین بخش کشاورزی در تابستان سال ۹۸ نسبت به تابستان ۹۷، حدود ۰.۱ درصد افزایش داشته است. سهم شاغلین بخش صنعت نسبت به تابستان ۹۷، ۰.۵ درصد افزایش داشته است. سهم شاغلین بخش خدمات در تابستان ۹۸ نسبت به تابستان سال ۹۷، حدود ۰.۴ درصد کاهش یافته است.

اخبار جدید   ۷.۲ میلیون نفر برای دریافت سود سهام عدالت مراجعه نکردند

نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در تابستان ۹۸ بیان می‌دارد، تعداد شاغلان ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل (تابستان ۹۷) حدود ۸۴۳.۷۱۹ نفر افزایش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۰.۵ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ۱۳۹۷، ۱.۸ درصد کاهش یافته است.

در تابستان ۱۳۹۸، به میزان ۴۴.۹ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۷) ۰.۲ درصد افزایش داشته است.

اخبار جدید   قیمت جهانی طلا امروز به رکورد ۱۳۲۲ دلار رسید

جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۴ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۴۴ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که درتابستان ۱۳۹۸، بخش خدمات با ۴۹.۱ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۲.۰ درصد و کشاورزی با ۱۹.۰ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که ۲۶.۱ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ۱۳۹۸ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۷) ۱.۱ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان می‌دهد که در تابستان ۱۳۹۸، ۱۷.۹ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به تابستان ۱۳۹۷، به میزان ۲.۰ درصد کاهش یافته است.

اخبار جدید   SPV، سازوکاری با مکانیزم و زمان اجرایی نامعلوم /سازوکاری که در حال ثبت شدن است با SPV وعده داده شده، تفاوت دارد!

بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که در تابستان ۱۳۹۸، ۸.۸ درصد جمعیت شاغل، به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۴۰.۷ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.